JARDINJÄR, nysilver, gustaviansk stil, AG Dufva, daterad 1908.

Rektangulär sockel med genombruten dekor av blommor och bladverk. Sex pelare. Glasskål med slipad dekor. Höjd 32. Längd 35 cm.

Några obetydliga repor. Inskriptioner på översida av sockel: Nils Wahlberg, 1858 18/6 1908.

Utropspris
2 000 SEK