Tre dörrar med infällda pietra dura skivor. Beslag av förgylld brons. Skiva i vit marmor. Bredd: 165 cm, djup: 46 cm, höjd 115 cm. Nyckel finns.
Slitage, lagningar, dekorbortfall, märken, sprickor.