TAKLAMPA, "Charlottenborg", Ebbe Christensen, Sophus Frandsen och Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark, höjd 30.
Vitlackerad metall. Diameter 46 cm.
Slitage, repor och märken. Några skärmar med bucklor.
Modellen baserad på Poul Henningsens skisser i samarbete med Ebbe Christensen och Sophus Frandsen från år 1979.