Tredelad bordsskiva med intarsiadekor. Inredning med spegel, lådor och utdragbar hylla. Bredd 81 cm, djup 45 cm, höjd 75,5 cm.
Slitage, repor, skador. Spegeln ej fastsatt. Dragknoppar och lås med nyckel medföljer.