MUGGAR, 2 st samt VAS, porslin, Kina, 1700-/1800-tal.

Mugg med polykrom dekor av figurscener, Qianlong, höjd 13 cm. Mugg, Kanton, dekor av figurscen, fjärilar samt bladverk, höjd 11 cm. Vas, Qianlong, cylindrisk med utvikt mynning, höjd 27 cm.

Alla med lagningar och sprickor.

Utropspris
2 000 SEK