Cloisonnédekor med bladverk mot blå botten. Kolonnettflankerade sidor. Emaljerad urtavla bakom glas och mässing. Pendel och nyckel medföljer. Höjd ca 48 cm. Nyckel finns.
Slitage. Anlupen. Något skeva dekordetaljer. Repor. Märken. Ej funktionstestad.