BORDSPENDYL, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Förgylld metall. Höjd 39 cm. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Pendel och klockskål saknas. Bakstycke saknas. Troligen senare urverk. Urverk med skador och lagningar.

Utropspris
2 000 SEK