Marmor och mässing. Urtavla av mässing och emalj med romerska siffror. Dekorerad med stående yngling med värja av bronserad metall. Höjd 61, bredd 22, djup 13,5 cm. Pendel finns.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Något slitage. Smärre nagg. Nyckel saknas.