Bronserat trä, kvicksilverfolierat glas. Rak form med uppsvängt genombrutet krön. Rik snidad dekor av lagerkrans och bandrosett. Märkt med stämpel, troligen hallstämpel. Ca 120 x 52 cm.
Slitage, skador och lagningar. Sprickor och bortfall. Anlöpningar. Senare äldre glas. Avbrutet krön. Spår av skadedjur.
Enligt uppgift från Hassle-Säby herrgård i Västergötland.