Fanerat med mahogny. Tre lådor i sarg. Genombruten sarg med rikligt skuren dekor. Beslag av mässing. Längd 184. Bredd 69. Höjd 76 cm.
Solblekt skiva. Sprickor i skiva. Lagningar. Någon listdekor saknas. Repor och märken. Nyckel saknas.