ELLIOTT LANDY (USA), gelatinsilverfotografi, signerad och numrerad 18/250.
"The Band, Woodstock, NY, 1969". Framtagen senare. Bildyta ca 33 x 43 cm.
Ej examinerad ur ram.
Bilden är omslag till The Bands andra album, "The Band (The Brown Album)", utgivet i september 1969. Tidskriften Rolling Stone utnämnde det 2003 till det 45:e bästa genom tiderna.
Elliott Landy är mest känd för sina bilder av rockmusiker. Han dokumenterade musikscenen under 1960-talets klassiska rock’n’roll era. Flertalet av hans bilder har publicerats på omslagen till tidningar som Rolling Stone och LIFE.