Aftonväska med grön tygklädsel och fack. Längd 18 cm.
Cigarettetuiet invändigt förgyllt, målad emaljdekor på locket. Längd 9 cm.
Båda med monogramgravyr.
Väskans tyg med fläckar. Smärre intryckningar och repor.
Cigarettetuiet med gravering "Kajsa 5/6 1941". Intryckningsskador, anlöpningar.