Ceramic design by Kyllikki Salmenhaara E1118
Franco Costa F574
Klassiska antikviteter F577
Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534

MATSERVIS, 50 delar, porslin, Ungern, Herend, 1940-tal.

13 assietter, diameter 18,5
22 mattallrikar, diam 24,5
6 assietter, diam 20
2 fat på fot, diam 22,5
terrin med lock, längd 28
2 avlånga uppläggningsfat, längd 59,5
runt fat för uppläggning, diam 32,5
runt skålfat för uppläggning, diam 33
2 ovala uppläggningsfat, längd 42

Slitage. Skador, senare bemålning.

Utropspris
6 000 SEK