Albrecht Dürer

(Tyskland, 1471-1528)
Albrecht Dürer
(Tyskland, 1471-1528)

ALBRECHT DÜRER, Träsnitt 1504 (troligen avdrag från 1500-talet).

"Joachim vom Hohenpriester zurückgewiesen", ur: "Das Marienleben". 29,6 x 21,2 cm.

Uppfodrat på gammalt papper (vattenmärke ej urskiljbart). Fläckar, mindre skador.

Meder 189. Hollstein 1694.

Utropspris
2 000 SEK