RICHARD BERGH, olja på duk, stämpelsignerad à tergo.
Porträtt av danske konstnären Viggo Johansens dotter Bodil. 37 x 33 cm.
Krackelyr, ytsmuts.
"Konstnärskolonin på Tyresö", Waldemarsudde, 2013, katalognr 40, avbildad i utställningskatalogen, s 69.