VÄGGPENDYL, Louis XVI-stil, Japy & Freres, Frankrike, omkring 1900-tal.
Förgylld metall. Rikt dekor av bland annat lagerblad, krönande urna. Emaljerad urtavla med arabiska siffror.Urverket märkt Japy Freres. Höjd 64 cm.
Ej funktionstestad. Bruksslitage. Märken. Nyckel saknas.