STOL, Hepplewhitetyp, England, troligen tidigt 1800-tal.

Mahogny. Genombruten ryggbricka med snidad växtdekor. Skinnklädsel.

Kompletterad. Bruksslitage, ställvis hårt. Klädsel torr, ställvis med skador. Ställvis maskstungen.

Utropspris
1 500 SEK