Bronserat och förgyllt. Rektangulär spegel med rundad överdel och dekor av bla spiralband. 140 x 70 cm. Konsolbord med svängda ben och vit marmorskiva. Längd 74, bredd 37, höjd 73 cm.
Bruksslitage. Sprickor och lagning. Mindre repor, märken och anlöpningar.