SYSKRIN, skinn, senempire omkring 1800-talets mitt.

Rödfärgat präglat skinn. Hänkel, blomformade beslag samt lejonmaskaroner i mässing. Kulfötter. Inredning med fack, spegel och nåldyna. Nyckel samt några utensilier i form av nålar mm medföljer. Nyckel finns.

En fot saknas. Skador. Spegel samt delar av inredningen har lossnat.

Proveniens

Skärfva Herrgård

Utropspris
3 000 SEK