SPEGEL, gustaviansk, Anders Carlsson, Norrköping, 1700-talets andra hälft.

Bronserad. Märkt Anders Carlsson, Spegelfabrikör i Norrköping (1738-1801), Norrköpings Hallstämpel. Uppsvängt krön med stiliserat bladverk. 36 x 16 cm.

Några repor och märken. Ytskikt med slitage. Sidostycken med hål efter upphängning.

Utropspris
3 000 SEK