Rak form, fanerad i olika träslag. Dekor av intarsia. Längd ca 94, djup ca 41, höjd ca 78 cm.
Slitage, ställvis hårt. Repor och stötskador. Fanerskador. Delar saknas (bland annat en del av baksida). Renoverad och kompletterad samt lagningar. Nyckel saknas.