SPEGEL, empire, Johan Martin Berg, Göteborg, tidigt 1800-tal.
Förgylld och bronserad. Märkt MB, Johan Martin Berg, Glasmästare och spegelfabrikör, Göteborg (1772-1852). Räfflade sidopilastrar. Dekor av akantus och andra bladverk. 117 x 51 cm.
Sprickor. Repor och märken. Färgbortfall.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.