Oval, hänklar, scrollade fötter, dekor i form av bandstav, lagerkransar med ätten ugglas vapen graverat samt gåvogravyr, glasinsats. Längd 47cm.
Slitage. Gåvogravyr. Insats med repor.
Kunglig gåva till Gustaf Uggla "Till general Gustaf Uggla på hans femtioårsdag såsom officer[...] från D.D.M.M Konungens och Drottningens tjenstgörande hof och stab"