SALONGSBORD, troligen Tyskland, sent 1800-tal.
Skiva i palisanderfaner, rikt skuren fot bla med dekor av rosor, fyra tassfötter. Diameter 111 höjd 72cm.
Slitage. Smärre fuktfläckat. Avslag. Sarg med sprickor. Fot med lagningar.