Ek. En kortsida med låda, långsidorna med tre lådor vardera. Lådfronter med skuren gotisk dekor. Åtta rundade ben med kapitäl. Längd 298, bredd 142, höjd 85 cm.
Sprickor och dekorskador. Repor, nötmärken. Ställvis blekt. Nyckel saknas.
Örebro tingsrätt.