Svart med repdekor. Axelbredd 44 cm, ärmlängd 58 cm, midjevidd 76 cm, rygglängd 56 cm.
Blå med dekor av skinn och rep. Axelbredd 50 cm, ärmlängd 62 cm, midjevidd 90 cm, rygglängd 62 cm.
Båda stämplade i fodret.
Kraftigt slitage och skador.