SPEGEL och KONSOLBORD, senempire, 1800-tal.

Förgylld och bronserad. Konsolbord i form av lejonben med skuren dekor av rondler med rosetter och arkantusblad. Marmorerad plint. Rektangulär spegel med skuret krön av cornucopias och lyra, spegelglas inramat av vridna kolonner med troféer. Höjd ca 81. Bredd ca 40. Längd ca 80 cm. Spegelns höjd ca 180.

Slitage. Förstärkt. Skador. Färgbortfall.

Utropspris
15 000 SEK