HERMANN KAULBACH, efter, målad porslinplakett, etikettmärkt Merkel Heine i Wiesbaden, sent 1800-tal.
Efter målningen "Zur Irdischen Heimat" från 1881. Bildstorlek 21 x 14 cm. I samtida sammetsklädd fotoram.
Slitage.