Dörr med bakomliggande hyllor, dekor av kurbitsmåleri. Längd ca 71, djup ca 46, höjd ca 93 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och nagg/stötskador (varav en mer framträdande på översta hyllplan). Sprickor samt mindre maskstunget. Renoverad och kompletterad (bland annat senare lås).