Förgyllt fodral av mässing med infattade porslinsplaketter och figural dekor. Urtavlan av porslin med romerska siffror. Krönande urna med porslinsmontering. Höjd 34,5 cm. Pendel medföljer.
Slitage, anlöpningar, urverkets lock saknas baktill, urnan något lös, ej funktionstestad.