"La Distruzione della Torre del Cregonell Anno 1794". 31 x 44 cm.
Ej examinerad ur ram. Fläckar.
Inköpt av Gösta-Adrian Nilson (GAN) i butik i Gamla Stan, Stockholm 1945. Därefter i gåva till vännen Edvin Ganborg och därigenom i arv till nuvarande ägare.
I efterhand signerad och daterad GAN 1945 (ägarmärkning).