NILS FORSBERG, olja på duk, signerad och daterad Paris 1899.
Skiss till Lützen (Gustav Adolf). 100x 60 cm.
Smärre slitage.
Målningen "Gustaf Adolf före slaget vid Lützen" hänger idag på Göteborgs konstmuseum.