Fanerat med ek och mahogny. Huv med uppsvängt krön. Bemålad urtavla. H 232., Nyckel finns.
Slitage, färgbortfall, smärre skador och lagningar. Ett löst ben samt ett löst dekorelement medföljer separat vid utlämning. 2 lod, vev och pendel medföljer. Funktion ej kontrollerad.