BINOKULÄRT MIKROSKOP, Wetzlar Praecision Optik, Tyskland 1900-talets senare hälft.

Metall. Märkt Wolfgang Hettig, Solingen. Höjd 39 cm.
Träschatullet bär plakett "Instrumentarium 1900". Höjd 43 cm, exkl. handtag.

Ej funktionstestat.
Schatullet med märkbart slitage och spricka.

Utropspris
150 EUR