I originalkartong. Scen i trä, med ridå i tyg. 24 figurer i framförallt tyg, detaljer i stärkt papper samt plast, med pinne i metall. Några etikettmärkta USZ, made in Germany. Bland dessa finns finns bland annat cirkusfigurer, grisar, cowboy till häst, tomtar m.m. Höjd på figurer ca 7-15. Längd på scen ca 51,5, höjd ca 42 cm.
Bruksslitage, repor och nagg. Smärre färgbortfall på scen, möjligen någon lagning. Figurer med slitage, några med lös fotplatta (papper vilken stärker foten i tyg), 2 med mer omfattande skada, samt lösa trådar. Möjligen någon del som saknas. Omfattande slitage på låda, nagg, repor, skador samt lagningar.