Barock

Barock

ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, senbarock, 1700-tal.

Stomme av trä, skuren dekor med svängda ben och voluter. Stoppad och klädd i tyg.

Skador, ostadig, maskstungen. Omfattande slitage. Stoppningens fäste av sadelgjord med skador. Senare klädsel.

Utropspris
5 000 SEK