ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, senbarock, 1700-tal.
Stomme av trä, skuren dekor med svängda ben och voluter. Stoppad och klädd i tyg.
Skador, ostadig, maskstungen. Omfattande slitage. Stoppningens fäste av sadelgjord med skador. Senare klädsel.