FARTYGSLYKTA, Maritim Helsingfors och STRÅLKASTARE, 1900-tal.

Lyktan märkt med "Maritim Helsinki-Helsingfors Importeret"-etikett, och på plakett "B.T." samt numrerad 298. Utan handtag. Höjd 20,5 cm.
Strålkastaren med grönt glas, höjd 37 cm.

Ej funktionstestad. Kraftigt slitage, rost, lagningar.

Utropspris
150 EUR