SPEGEL samt KONSOLBORD, empire, 1800-talets första hälft.

Benvit samt bronserad. Spegel med tympanonformat krön, dekor av lyra samt flankerad av halvpilastrar. Konsolbordet uppburet av delfiner. Spegelns höjd 163 cm samt konsolbordets mått, längd 68, djup 44, höjd 78 cm.

Bruksslitage, senare målning. Sprickor, färgbortfall och skav.

Utropspris
7 000 SEK