Förgyllt mässingsfäste. Genombruten parerplåt. Rak klinga med förgylld dekor av Karl XIV Johans monogram. Balja i läder med mässingsbeslag. Längd 98 cm.
Kavellindning delvis lös. Slitage, repor. Balja med skador och spricka.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.