Pipor av mässing med rester av försilvring. Graverade och signerade lås av försilvrad mässing. Helstockar av valnöt. Beslag av mässing med rester av försilvring. Kaliber 15 mm. Längd 49,5 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Karl-Johan Jern, Skara, 1906-1990
Kåa Wennberg: En svensk vapensamling
Avbildade s 8-9.