SOFFA, Johannes Andersen, AB Trensums Fåtöljfabrik, Trensum, 1960-tal.
Svängd form. Klädsel av fiskbensmönstrat beige textil. Underrede i teak. Längd ca 265 cm.
Senare klädsel. Klädsel med slitage och fläckar. Stomme med märken och repor, sprickor.
I annonser marknadsförd utan modellnamn, endast med beskrivningen "svängd soffa".