Miniatyrvas med avsmalnande pip, så kallad geglasyr samt röd dekor med motiv av ridande figur i landskap. Höjd 6,5 cm. Väggvas med dekor i underglasyrblått Höjd 4,5 cm. Ring med polykrom delvis förgylld dekor. Diameter ca 3 Höjd ca 2,5 cm. Lövformat fat med reliefdekor samt grön glasyr, Längd 18,5 cm.
Slitage. Ytsmuts. Repor. Smärre tillverkningsdefekter.