Puderdosa med niello- och filigranarbete, signerad, spegel, genombrutet övre lock, innerlock med stadssilhuett troligen Istanbul, diameter ca7,5cm, monogram NB på lock. Skrin med filigranarbete, genombrutna sidor, längd 13 cm, stämpel på lock.
Slitage. Bucklor. Obetydliga filigranskador.