Slev med svarvat trähandtag (Längd ca 41 cm). Assiett med otydliga stämplar (diameter ca 20 cm).
Slev med några bucklor och repor. Färgbortfall på handtag. Assiett med hårt slitage, anlupen, repor samt någon buckla. Trähandtag är inkluderat i Totalvikt.
slev inköpt hos Crafoord auktioner.