Plymåer i ljust, avtagbart tyg. Nyligen omklädda.
Bredd 65,5 cm, djup 65, höjd 75 cm, sitthöjd 40 cm.
Enstaka brustna läderremmar i ryggen, repor, stötmärken. Armstöden med bruksslitage.