STOLAR, ett par, "Paus"/"28T", Martinsson och Axelsson för AB Nässjö Stolfabrik, Nässjö, omkring 1960.

Bonad björk. Teakfanérad rygg, mjukskålad sits i teakfanér.

Bruksslitage. Ett H-kryss med lagning.

“Detta är den enda lättstol som inte låser fast och därmed tröttar den sittande i ett och samma sittläge. Ryggbrickan ligger an stödjande utan skarpa kanter, hur man än vrider och vänder på kroppen. Bra för åhörare, vid matbordet, som TV-reservstol … vipptestad enligt våra kontrollbestämmelser.”
Ur helsidesannons i FORM, 1958 s.

Utropspris
1 500 SEK