Bonad björk. Teakfanérad rygg, mjukskålad sits i teakfanér.
Bruksslitage. Ett H-kryss med lagning.
“Detta är den enda lättstol som inte låser fast och därmed tröttar den sittande i ett och samma sittläge. Ryggbrickan ligger an stödjande utan skarpa kanter, hur man än vrider och vänder på kroppen. Bra för åhörare, vid matbordet, som TV-reservstol … vipptestad enligt våra kontrollbestämmelser.”
Ur helsidesannons i FORM, 1958 s.