Oval form med pärlstavsdekor. Ljushållare med två ljus. Bredd ca 50, höjd ca 68.
Slitage. Senare glas och ljushållare.
Har stått på Värmdö Prästgård, och var i kontraktsprost Carl Axel Rietz ägo under 1800-talets andra hälft.