Bemålad, bronserad samt förgylld metall. Urhuset kröns av en skålande man, emaljerad urtavla. Höjd 39 cm. Nyckel finns.
Renoverad samt kompletterad, senare bemålning, bruksslitage, anlupen, urtavlan saknar glas samt bakstycke. Ej funktionstestad.
Kvitto på renovering hos Klockboden, Kronhusbodarna, medföljer. Gäller som garanti i ett år.